Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Część 9 – “Źródła informacji o elitarnych uczelniach “

ELITARNE UCZELNIE USA

Część IX – “Żródła informacji o elitarnych uczelniach”

Autor:  Katarzyna Kowalska
Data publikacji: maj 2006.


Niniejszy tekst był pierwotnie opublikowany jako artykuł w Nowym Dzienniku.


ŻRÓDŁA INFORMACJI O ELITARNYCH UCZELNIACH

Rankingi:

America’s Best Colleges (US News & World Report). Ok. $15
Artykuły na temat procesu przygotowań i składania podań, porady, jak przetrwać pierwszy rok studiów, itp. Najbardziej wartościową część przewodnika stanowią rankingi uczelni.

Poradniki dla kandydatów na elitarne uczelnie:

Andrew Allen, College Admissions Trade Secrets: A Top Private College Counselor Reveals the Secrets, Lies, and Tricks of the College Admissions Process. $20.95
Książka napisana przez doświadczonego prywatnego “doradcę college’owego”. Rozprawia się z mitami na temat pracy uczelnianych biur przyjęć, doradza, jak pozycjonować swoje podanie wśród innych kandydatów na najlepsze uczelnie, jak napisać eseje w podaniach o przyjęcie, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak skorzystać z wcześniejszych terminów rekrutacji (Early Decision), itd. Jeśli ktoś chce kupić tylko jedną książkę na ten temat, polecam właśnie tę.

Richard Montauk, Krista Klein, How to Get into the Top Colleges. $20.00
Poradnik dla kandydatów na 40 najlepszych i najbardziej elitarnych uczelni, ze wskazówkami na temat poszczególnych szkół (w tym uwagami pracowników biur rekrutacji i omówieniem autentycznych podań).

Katherine Cohen. The Truth About Getting In. $21.95
Autorka, prywatny “doradca college’owy”, która z powodzeniem pomaga klientom dostać się na uczelnie Ligi Bluszczowej, doradza jak przygotować się do składania podań i jak poprawić szanse otrzymania oferty z elitarnych uczelni USA.

Jacques Steinberg, The Gatekeepers. $15.00
Autor przez 8 miesięcy towarzyszył urzędnikom Biura Rekrutacji Wesleyan University podczas procesu naboru i selekcji kandydatów (700 ofert przyjęcia na 7000 podań) w 2000 r. Książka szczegółowo opisuje pracę i decyzje biura rekrutacji tego jednego z elitarnych college’ów wschodniego wybrzeża.

The Fiske Guide to Getting into the Right College. $14.95
Autorzy doradzają jak – na podstawie analizy własnych potrzeb i oczekiwań – wybrać właściwy college, jak wygrać konkurs podań na najlepszych uczelniach, jak napisać dobry esej i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Ciekawe zestawienia uczelni (wg preferencji studentów, wybranych kierunków specjalistycznych, itp).

Przewodniki po elitarnych uczelniach:

Barron’s Guide to the Most Competitive Colleges. $16.95
Książka poświęcona przeszło 70 najlepszym czteroletnim college’om w USA. Zawiera szczegółowe opisy uczelni (proces składania podań, kryteria przyjęć, koszty nauki, pomoc finansowa, życie akademickie, życie towarzyskie, zdobywanie pracy po ukończeniu szkoły).

The Fiske Guide to Colleges 2006. $22.95
Dość szczegółowy opis przeszło 300 najlepszych uczelni w Stanach, z uwzględnieniem opinii aktualnych studentów i danymi statystycznymi. Lista “najlepszych ofert” (best buys) – uczelni oferujących bardzo dobre wykształcenie przy stosunkowo niskim czesnym.

The Insider’s Guide to the Colleges, 2006. (Yale Daily News) $18.99
Przewodnik napisany przez studentów-redaktorów kampusowej gazety na Yale. Oparty na wywiadach ze studentami 300 opisanych uczelni w USA i Kanadzie, zawiera więcej nieformalnych (i subiektywnych) informacji o życiu kampusowym i jakości nauczania, jak również oficjalne statystyki.

Princeton Review The Best 361 Colleges, 2006. $21.95
Zawiera rankingi w poszczególnych kategoriach (jakość nauczania, życie towarzyskie, selektywność uczelni, koszty i pomoc finansowa) oraz opisy poszczególnych uczelni z uwzględnieniem opinii studiujących na nich studentów.

Internet:

US News & World Report (www.usnews.com/usnews/edu/eduhome.htm)
Strona bogate w informacje (artykuły z tygodnika US News & World Report) na temat wyboru uczelni na poziomie undergraduate, procesu starania się o przyjęcie na studia, poszukiwaniach pomocy finansowej, rozpoczęciu kariery akademickiej. Wybór college’ów wg osobistych preferencji. Rankingi uczelni na podstawie szczegółowych danych statystycznych (np. procent studentów kończących studia w 6 lat, wynik SAT przyjętych kandydatów, średnie zadłużenie absolwentów itp). Niestety, dostęp do wielu artykułów oraz do rankingów jest płatny ($14.95) – ale wart tej ceny, jeśli na serio myśli się o wyborze uczelni z wyższej półki.

The College Board (www.collegeboard.com)
Bogate źródło informacji o uczelniach, pomocy finansowej i procesie składania podań na studia. Na stronie College Board można znaleźć wskazówki, jak najlepiej przygotować się do college’u jeszcze w szkole średniej i jak rodzice mogą pomóc dziecku w wyborze szkoły. Znajdują się tam również informacje o standardowych testach (SAT, ACT), wymaganych przez większość amerykańskich uczelni, oraz federalnej i instytucjonalnej pomocy finansowej (z odsyłaczami do stypendialnych baz danych).

EssayEdge (www.essayedge.com)
Strona firmy oferującej płatne doradztwo przy pisaniu esejów na studia undergraduate i graduate (programy doktoranckie, prawo, biznes i medycyna). Poza oferowanymi płatnymi usługami, strona zawiera również wiele bogatych informacji na temat procesu składania podań i selekcji kandydatów przez college’e, szkoły profesjonalne oraz programy doktoranckie oraz szczegółowe porady jak przygotować się do poszczególnych egzaminów standardowych (zakładka “Admissions services” w każdym z omawianych programów – college, doktorat, prawo, biznes, medycyna). Warto poczytać!