Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

“Gdzie szukać stypendiów”

PORADNIK STYPENDYSTY

Część I – “Gdzie szukać stypendiów”
STYPENDIA – COS DLA KAŻDEGO

Autor:  Katarzyna Kowalska
Data publikacji: listopad 2005.


Niniejszy tekst był pierwotnie opublikowany jako artykuł w Nowym Dzienniku.


Aby zdobyć stypendium w USA, niekoniecznie trzeba mieć dobre stopnie i mnóstwo charytatywnie przepracowanych godzin. To oczywiście pomaga. Ale w Ameryce są tysiące programów stypendialnych. O stypendia mogą się starać leworęczni, wysocy, deskorolkarze, a nawet osoby z nazwiskiem “Zolp”.

Oczywiście większość programów stypendialnych premiuje osiągnięcia w nauce i działalności pozaszkolnej. Ale to nie znaczy, że jeśli w szkole masz średnią B- i działasz tylko w jednym klubie uczniowskim, to możesz się pożegnać ze stypendiami.

Może pracujesz charytatywnie na rzecz schroniska dla zwierząt? Stypendia Targetu nagradzają działalność społeczną. Może musisz pracować, żeby pomóc rodzicom w utrzymaniu i nie masz przez to czasu na zdobywanie samych A w szkole? Burger Kinga/McLamore Scolarships przewidziane są dla uczniów pracujących około 15 godzin w tygodniu, ze średnią w szkole między 2.5 a 3.5 na 4-punktowej skali.

Może masz talent pisarski? Spróbuj wziąć udział w konkursie na esej na temat powieści Ayn Rand albo napisz esej na temat inspirującego doświadczenia życiowego w ramach Guideposts’ Young Writers Contest. A może masz talent do wymyślania przydatnych wynalazków? Konkurs stypendialny Toshiba/NSTA ExploraVision nagradza ciekawe wizje przyszłych technologii w różnych kategoriach wiekowych – od początkowych klas podstawówki po ostatnią klasę liceum.

Nawet jeśli nie masz żadnych osiągnięć, to może akurat zakwalifikujesz się na stypendium dla wysokich (Tall Clubs International Schlarships), dla niskich i karłów (Little People of America Scholarship) albo dla mańkutów (ale tylko dla studenta Juniata College w Pensylwanii). A może chciałbyś pójść na studniówkę w stroju z taśmy izolacyjnej? Jej producent co roku przyznaje $5000 za najlepszy kostium z tego materiału w ramach Duct Tape Stuck at Prom Contest.

Możliwości jest mnóstwo – trzeba je tylko znaleźć i wykorzystać.

Koniecznie Internet

Jeszcze 10 lat temu głównym źródłem informacji o konkursach stypendialnych były grube przewodniki publikowane co parę lat przez College Board, Kaplana, Petersona itp. Dziś młodzi Amerykanie zaczynają poszukiwania stypendiów od Internetu.

Ze strony FinAid (http://finaid.org/scholarships/) można trafić do kilku darmowych internetowych baz danych o stypendiach. Najbardziej popularna z nich to FastWeb (www.fastweb.com) – zawiera ona dane o ponad 3 miliardach dolarów w stypendiach. Aby z niej skorzystać, trzeba się zarejestrować i wypełnić bardzo szczegółowy formularz dotyczący dotychczasowych osiągnięć (średia, wyniki SAT itp.), zainteresowań, działalności pozaszkolnej, planowanych zainteresowań naukowych i pozaszkolnych na uczelni itp. Formularz prosi też o podanie wieku, pochodzenia etnicznego, dane o pracodawcy rodziców, przynależności do organizacji społecznych, stowarzyszeń zawodowych – wszystkich informacji, które potencjalnie mogą nam pomóc w zakwalifikowaniu się na program stypendialny.

Oprócz FastWeb popularne są też darmowe bazy danych o stypendiach na stronie College Board (http://apps.collegeboard.com/cbsearch_ss/welcome.jsp). Zawiera ona dane o ponad 3300 konkursach stypendialnych. Kolejna baza, z informacjami o ponad 8000 konkursów, znajduje się na stronie SRN Express (www.srnexpress.com). FinAid poleca jeszcze bazę danych Princeton Review (http://www.princetonreview.com/college/finance/scholar).*

Większość internetowych baz danych działa podobnie: po wypełnieniu formularza otrzymuje się zestawienie potencjalnie interesujących nas programów stypendialnych. FastWeb wysyła też od czasu do czasu e-maile z zawiadomieniem o nowych konkursach, na które możemy się zakwalifikować.

Byłoby jednak pomyłką zadowolenie się jednorazowymi odwiedzinami na stronie FastWebu (czy innej internetowej bazy danych). Po pierwsze, zmienia się zawartość bazy. Po drugie, zmieniając nieco nasz profil (czyli odpowiedzi na kwestionariuszu) otrzymamy nieco inne wyniki poszukiwań. Na przykład jeśli wpiszemy, że interesuje nas medycyna, dostaniemy listę stypendiów dla przyszłych lekarzy. Jeśli za drugim razem zmienimy medycynę na biologię, zmieni się i lista otrzymanych programów stypendialnych. A prawdopodobonie zakwalifikować się możemy na jedne i drugie.


* Dla osób zainteresowanych stypendiami związanymi jedynie z kierunkiem studiów, strona FinAid oferuje linki na strony z odpowiednimi zestawieniami dla studentów sztuk pięknych, biologii, informatyki, inżynierii, leśnictwa, dziennikarstwa i pielęgniarstwa (http://finaid.org/otheraid/majors.phtml).


Koniec języka za przewodnika

Internet powinien być początkiem, ale nie końcem Twoich poszukiwań. Wiele lokalnych konkursów stypendialnych nie ogłasza się w Internecie (dotyczy to też wielu konkursów polonijnych). Warto więc mieć oczy i uszy otwarte, czytać lokalne (i etniczne) gazety, sprawdzać biuletyny ogłoszeniowe w lokalnych organizacjach itp.

Postaraj się też wykorzystać w poszukiwaniach stypendiów innych ludzi – w końcu co kilka par uszu (i oczu) to nie jedna:

 • Zacznij od rozmowy z rodzicami – poproś ich o spraawdzenie, czy ich pracodawcy i stowarzyszenia społeczne i zawodowe, do których należą, nie przyznają stypendiów dla dzieci pracowników i członków. Poproś też o rodziców o wspominanie w rozmowach ze znajomymi, że szukają informacji o programach stypendialnych dla dzieci. Ktoś ze znajomych mógł przeczytać czy usłyszeć o nowym konkursie stypendialnym.

 • Zapukaj do szkolnego doradcy akademickiego (guidance counselor) i zapytaj się, jakie konkursy by Ci polecił. Poproś o przejrzenie foldera z informacjami o konkursach (wiele szkół posiada takowe, często z informacjami o lokalnych konkursach niepojawiających się w bazie FastWebu). Zapytaj się, w jakich konkursach (i z jakimi wynikami) startowali uczniowie Twojej szkoły w poprzednich latach.

 • Postaraj się porozmawiać ze starszymi kolegami, którzy brali udział w konkursach stypendialnych. Zapytaj ich o konkursy, które wygrali, ale też i o te, w których im się nie powiodło (możesz w ten sposób zobaczyć też, jak komisje oceniały podania Twoich poprzedników).

 • Poszukaj informacji w lokalnej bibliotece publicznej. Porozmawiaj z bibliotekarką/bibliotekarzem i poproś o porady (zaznacz, że sprawdzałeś już FastWeb i interesują Cię przede wszystkim informacje o lokalnych konkursach, które prawdopodobnie nie pojawiają się w bazach internetowych).

 • Rozpowiadaj znajomym, że chcesz startować w konkursach stypendialnych i poproś o zawiadomienie Cię, jeśli usłyszą o czymś ciekawym.

 • Zajrzyj do Foundation Center (www.foundationcenter.org, 79 Fifth Avenue/16th Street w Nowym Jorku). Możesz tam skorzystać z baz danych stypendiów na CD-ROMach, zawierających inne informacje niż te w darmowych bazach internetowych.

Kiedy zacząć

Pomyłką jest też rozpoczęcie poszukiwań stypendiów w ostatniej klasie liceum. Po pierwsze, wiele konkursów (choćby przytoczony wcześniej przykład Toshiba/NSTA ExploraVision) otwartych jest również dla młodszych uczniów. W wielu można startować kilkakrotnie, w różnych grupach wiekowych, i kilkakrotnie wygrywać.

Po drugie, wcześniejszy start oznacza lepsze przygotowanie do konkursów stypendialnych w ostatniej klasie liceum i w college’u. Nabranie wprawy w wypełnianiu podań, pisaniu esejów, przedstawianiu się w najlepszym świetle podczas rozmów kwalifikacyjnych pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w późniejszych konkursach, jak i w składaniu podań do college’ów.

Po trzecie, w ostatniej klasie szkoły średniej może już być za późno na poprawienie resume i zebranie doświadczeń cenionych w konkursach stypendialnych (i w uczelnianych biurach rekrutacji). Srednia i osiągnięcia akademickie to jedna strona medalu, zaangażowanie pozaszkolne to druga. Większość konkursów stypendialnych premiuje działalność na rzecz szkoły, lokalnej społeczności itp. Jeśli nie ruszymy palcem w tym kierunku przez pierwsze kilka lat nauki w szkole średniej, to w ostatniej klasie już będzie za późno. Zostaną nam tylko stypendia dla wysokich. No chyba że mamy na nazwisko Zolp – wtedy możemy za darmo studiować na Loyola University w Chicago.

Gdzie szukać stypendiów – książki

 • Scholarship Handbook 2005 (College Board). – $26.95
  Przewodnik po ponad 2100 stypendiach, stażach i programach pożyczek dla studentów college’ów (łącznie oferujących prawie 3 miliardy dolarów pomocy). Zawiera również CD-ROM z programem pomagającym wyszukiwać stypendia i przygotować się do egzaminu SAT.

 • Kaplan Scholarships 2005. – $27.00
  Lista stypendiów (powyżej 1000 dolarów) z podaniem wymogów, terminów składania podań i wskazówkami, jak zdobyć pieniądze na studia.

 • Peterson’s Scholarships, Grants & Prizes 2006. – $32.00
  Podobnie jak wyżej.

Gdzie szukać stypendiów – Internet

 • FastWeb (www.studentservices.com/fastweb)
  Lista stypendiów (powyżej 1000 dolarów) z podaniem wymogów, terminów składania podań i wskazówkami, jak zdobyć pieniądze na studia.

 • SRN Express (http://www.srnexpress.com/index.cfm)
  Baza danych Scholarship Resource Network Express, zawierająca 150 tysięcy stypendiów o wartości 35 milionów, głównie stypendiów naukowych/ merytorycznych fundowanych przez sektor prywatny.

 • College Board (http://apps.collegeboard.com/cbsearch_ss/welcome.jsp)
  Strona College Board poświęcona poszukiwaniu stypendiów (zawiera stypendia o wartości 3 miliardów dolarów).

 • Organizacja Studentów Polskich (www.pso-usa.org)
  Strona OSP zawierająca m.in. informator o studiach w USA, a w nim w rozdziale “Polskie stypendia” listę fundacji i organizacji przyznających stypendia studentom polskiego pochodzenia.