Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

“Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej”

PORADNIK STYPENDYSTY

Część IV – “Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej”
INTERVIEW

Autor:  Katarzyna Kowalska
Data publikacji: listopad 2005.


Niniejszy tekst był pierwotnie opublikowany jako artykuł w Nowym Dzienniku.


W niektórych programach stypendialnych dobrze napisane podanie to dopiero początek. Ostateczną decyzję o tym, komu przyznać stypendium, komisja podejmuje dopiero po rozmowach kwalifikacyjnych z finalistami.

Rozmowy kwalifikacyjne decydują na przykład o tym, którzy z finalistów konkursu Coca-Coli (100 tysięcy zgłoszeń, 250 finalistów) dostaną 20-tysięczne stypendia, a którzy tylko 4-tysięczne. Podobnie wśród polonijnych fundacji dopiero na rozmowach kwalifikacyjnych wyłaniani są zwycięzcy konkursu Fundacji Edukacyjnej przy Komitecie Organizacyjnym Parady Pułaskiego (dalej w skrócie Fundacji Edukacyjnej Pułaskiego) czy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Jak więc przekonać komisję, by to właśnie nam przyznała stypendium?

Przygotowania

O przejściu do finałów najczęściej dowiadujesz się pocztą lub e-mailem z przynajmniej parutygodniowym wyprzedzeniem. Masz więc trochę czasu na przygotowania.

Jeśli list z fundacji tego nie wyjaśnia, napisz z zapytaniem o wskazówki jak się ubrać (dress code) i czego oczekiwać na samej rozmowie (możesz to ująć jako “proszę o wskazówki, czy mam się w jakiś szczególny sposób przygotować do rozmowy”).

Sprawdź też stronę internetową fundacji. Często możesz na niej znaleźć informacje na temat rozmowy kwalifikacyjnej (oczekiwana długość, tematyka), wskazówki dla finalistów (zajrzyj do działu najczęściej zadawanych pytań – FAQ), wspomnienia stypendystów z poprzednich lat lub artykuły prasowe o poprzednich edycjach konkursu.

Zastanów się nad tym, o co może Cię zapytać komisja. Prawdopodobne są pytania umożliwiające komisji ocenę kandydata z punktu widzenia kryteriów konkursu. Jeśli stypendyści wybierani są ze względu na wyniki w nauce, przygotuj się na pytania o swoje największe osiągnięcia akademickie. Jeśli premiowana jest działalność pozaszkolna, komisja może Cię zapytać, co poza nauką jest dla Ciebie najważniejsze, ile czasu temu poświęcasz i co osiągnąłeś.

Rozmowa jest dla komisji szansą na bliższe poznanie kandydata, wyjaśnienie różnych punktów jego podania i podsumowanie jego osiągnięć. Ale przede wszystkim daje ona okazję na sprawdzenie osobowości kandydata. Wiele konkursów premiuje cechy takie jak zaangażowanie społeczne, umiejętność współpracy z innymi, zdolności przywódcze, inicjatywa i przedsiębiorczość. Komisja chce też nagrodzić osoby wykazujące się dojrzałością i zdecydowaniem.

Przygotuj się więc na pytania “dlaczego”, a nie tylko “co”. Komisja owszem, chce wiedzieć, co osiągnąłeś, ale to miałeś szanse opisać w podaniu (i ponieważ zrobiłeś to dobrze, stoisz teraz przed jej członkami). Rozmowa ma na celu pogłębienie wiedzy o danym kandydacie – stąd pytania dlaczego interesuje Cię wybrany przez Ciebie kierunek studiów, dlaczego zaangażowałeś się w działalność akurat w tym klubie czy organizacji, dlaczego polskość ma dla Ciebie znaczenie itd.

Typowe są też pytania o to, co uważasz za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie (i/lub porażkę), gdzie się widzisz za 5 czy 10 lat (czy bardziej ogólnie, jakie masz plany na przyszłość), co chciałbyś osiągnąć w życiu itd.

Oczywiście nie możesz się przygotować na wszystkie potencjalne pytania. Zastanów się nad odpowiedziami na te najbardziej prawdopodobne (i te wymienione na stronie fundacji czy w artykułach prasowych na temat danego konkursu). Nie przygotowuj swoich kwestii do wyuczenia się na pamięć, bo wypadniesz nienaturalnie podczas rozmowy. Po prostu zastanów się, co Ty chcesz przekazać komisji – co powinna o Tobie wiedzieć na koniec rozmowy. Jakie osiągnięcia, doświadczenia życiowe czy cechy mogą Cię najbardziej wyróżnić spośród reszty finalistów?

Decydujący dzień

W dniu rozmowy przyjdź na miejsce na 10-15 minut przed czasem. Jeśli musisz dojechać z daleka, zaplanuj podróż tak, abyś się nie spóźnił.

Nie stresuj się. To łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale postaraj się rozluźnić. Weź ze sobą lekką lekturę albo ulubioną muzykę i nie myśl cały czas o czekającej Cię rozmowie. Jeśli to nie pomaga, pamiętaj, że rozmowa to jedynie część ostatecznej oceny (często 20-30% całości).

Być może na rozmowę oczekiwać będziesz w towarzystwie innych finalistów. Wykorzystaj czas na poznanie kolegów. Odwróci to Twoje myśli od stresu rozmowy, a pozwoli Ci porównać się z ich doświadczeniami (pamiętaj, że wszyscy jesteście finalistami ze względu na różnorakie osiągnięcia i sam fakt, że ktoś studiuje na lepszej uczelni lub że ma wyższą średnią niż Ty nie oznacza wcale, że na pozostałych polach też ma więcej na swoim koncie).

Być może też znajomość zawarta podczas oczekiwania na rozmowę kwalifikacyjną okaże się bardziej wartościowa niż wygrane stypendium.

Rozmowa

Postaraj się prezentować swobodnie i szczerze. Jeśli możesz, użyj humoru, aby rozładować początkowe napięcie podczas rozmowy. Jeśli jesteś rzeczywiście spięty, powiedz o tym na początku. Zazwyczaj komisja odpowiada przyjaznym gestem, pozwalającym na rozluźnienie sytuacji.

Staraj się mówić rzeczowo i zwięźle. Odpowiadaj na zadane pytania, a nie poza nimi. Jeśli nie rozumiesz pytania, albo nie jesteś pewien, co odpowiedzieć, poproś o powtórzenie lub wyjaśnienie pytania. Ceń czas komisji (ma ona do przesłuchana przynajmniej kilkanaście osób) i nie pozwalaj sobie na dłuższe tyrady – gadatliwość może oznaczać, że komisja nie zdąży zadać Ci pytań, które pozwoliły by jej lepiej Cię ocenić.

Zapomnij o skromności. Mów o swoich osiągnięciach w pierwszej osobie, a nie powołując się na działanie w grupie (“zrobiłem” , a nie “zrobiliśmy”). Nie pomniejszaj swojej roli ani znaczenia swojej działalności. Podkreśl, ile czasu i wysiłku kosztowało Cię dane osiągnięcie – hasło “zbiórka odzieży dla dzieci z domu dziecka” może oznaczać poświęcenie kilku godzin albo kilku tygodni; może oznaczać wzięcie udziału w programie zorganizowanym przez innych, albo zaplanowanie i przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. Komisja nie będzie wiedziała, jaka była Twoja rola, dopóki Ty sam jej o tym nie powiesz.

Podkreśl w rozmowie te osiągnięcia, które są punktowane w danym konkursie (np. w konkursie polonijnym upewnij się, że komisja wie, że mówisz po polsku, chodziłeś do polskiej szkoły, działasz w polskim klubie na uczelni itp.). Ale wykorzystaj też czas rozmowy na wyróżnienie się spośród reszty kandydatów. Możesz to zrobić wplatając w swoje odpowiedzi unikatowe doświadczenia czy działalność. Nie rób jednak nic na siłę – powinieneś skupić się na tym, co jest rzeczywiście dla Ciebie najważniejsze i o czym możesz mówić z przekonaniem, przejęciem i ciekawie.

Wyjaśnij w rozmowie potencjalne problemy, luki w podaniu itp. Jeśli musiałeś przerwać naukę na rok, wytłumacz, dlaczego tak się stało. Jeśli miałeś problemy w szkole czy poza nią, powiedz o nich, a także o tym, czego Cię nauczyły. Lepiej postawić sytuację jasno, aniżeli ryzykować, że komisja sama wymyśli sobie wytłumaczenie (albo będzie się bała zainwestować w kandydata z potencjalnymi problemami).

Na koniec wykorzystaj standardowo zadawane luźne pytanie: “czy jest jeszcze coś, o czym powinniśmy wiedzieć?”. Pamiętaj, co chciałbyś, żeby komisja o Tobie wiedziała na koniec rozmowy. Jeśli nie udało Ci się tego przekazać w dotychczasowej wymianie, teraz masz okazję.

Wychodząc, podziękuj za rozmowę. Powodzenia!