Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

LIST MOTYWACYJNY, CZYLI “COVER LETTER”

Do każdego resume, które wysyłasz do potencjalnego pracodawcy powinieneś/aś dołączyć list motywacyjny czyli tzw. cover letter. Istnieją różne rodzaje cover letters – letter of inquiry, letter of application, networking letter itp. Główną funkcją cover letter jest zachęcenie i zainteresowanie zatrudniającego Tobą, by zwrócił uwagę właśnie na Twoje resume. Dobrze jest mieć pod ręką jeden podstawowy format, który możesz zmieniać w zależności od pozycji o jaką się ubiegasz.

Zalecane jest przestrzeganie poniszych reguł:

 • List powinien być zwięzły, na temat i mieszczący się na jednej stronie.
 • Chociaż cover letter powinien być skomponowany według obowiązujących reguł korespondencji biznesowej, możesz użyć stylu nieco bardziej osobistego.
 • Dowiedz się kto odpowiada za Twoje zatrudnienie i do tej osoby imiennie skieruj list.
 • Nie zapomnij o tytule/pozycji osoby do której kierujesz list.
 • Nawiąż do specyfiki biznesu, którym zajmuje się dana firma.
 • Użyj papieru typu resume i pasujących do niego kopert.
 • Pisz tylko na jednej stronie używając komputerowego edytora tekstu.
 • Unikaj negatywnego tonu, przechwalania się, wyolbrzymiania i niekonsekwencji.
 • Sprawdź pisownię, poprawność gramatyczną i stylistyczną i poproś kogoś z dobrą znajomością angielskiego o sprawdzenie twojego listu.
 • Podkreśl dlaczego ubiegasz się o daną pozycję i co czyni cię atrakcyjnym kandydatem.
 • Wymień Twoje główne kwalifikacje i mocne strony, nie powtarzając dosłownie zwrotów użytych w resume.
 • Nawiąż do załączonego resume.
 • Na koniec zasugeruj dalsze kroki – np. chciałbyś porozmawiać na temat możliwości zatrudnienia w firmie więc zadzwonisz w tej sprawie za tydzień.