Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

“O pomocy od fundacji i instytucji”

STUDIA NIE MUSZĄ BYĆ DROGIE

Finansowanie Studiów: Część IV
“O pomocy od fundacji i instytucji”

Autor:  Katarzyna Stanclik


Jeden na cztery dolary wydane na pomoc finansową dla studentów amerykańskich uczelni pochodzi z zasobów prywatnych instytucji i fundacji. Może to nie wydawać się zbyt dużo, zwłaszcza w porównaniu z pomocą federalną i stanową, ale warto pamiętać, że jest to łącznie suma około 15 miliardów dolarów rocznie. W Ameryce jest tyle uczelni przyznających własne stypendia i tyle prywatnych fundacji, że dobry student przy odrobinie szczęścia może znacznie obniżyć koszty własnego wykształcenia. Jak to osiągnąć? Trzeba wcześnie zacząć rozglądać się za źródłami finansowania edukacji, szukać ich wszędzie i składać podania o najmniejsze nawet stypendia.


Rodzaje stypendiów

Ogólnie rzecz biorąc, są dwa sposoby podziału stypendiów: ze względu na źródło oraz ze względu na kryteria przyznawania pomocy. Jeśli chodzi o źródło, mamy stypendia uczelniane (ważne zwłaszcza na drogich, prywatnych uniwersytetach) i stypendia od niezależnych fundacji (instytucji, kościołów, organizacji). Jeśli chodzi o kryteria przyznawania pomocy, istnieją stypendia socjalne (need-based), stypendia naukowe (merit scholarships) oraz sportowe. Te pierwsze przyznawane są na podstawie sytuacji materialnej studenta, podczas gdy stypendia naukowe i sportowe to wyraz uznania dla wybitnych wyników w obu tych dziedzinach.

Jak zwiększyć szanse otrzymania stypendium? Po pierwsze, starać się o dobre wyniki w nauce, zarówno jeśli chodzi o stopnie w szkole, jak i standardowe testy PSAT i SAT (PSAT jest testem przygotowawczym do SAT, który piszą zazwyczaj uczniowie trzeciej klasy liceum; SAT piszą maturzyści i jest on jednym z najważniejszych elementów decydujących o przyjęciu kandydata na studia). Jeśli mamy kłopoty z przygotowaniem się do standartowych testów, może warto się zapisać na specjalny kurs oferowany np. przez Kaplana (1-800-KAP-TEST) albo Princeton Review (1-800-2-REVIEW).

Dobre wyniki w nauce to nie wszystko. Praktycznie wszystkie fundacje stypendialne i uczelnie zwracają uwagę na pozaszkolną działalność kandydatów, na ich zaangażowanie społeczne, pracę samorządową, wybitne zdolności. Bez tych osiągnięć jest niemalże niemożliwe otrzymanie stypendiów. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie w coś jeszcze poza nauką. Może to być harcerstwo, klub dyskusyjny, kółko chemiczne, teatr szkolny czy praca społeczna. Co więcej, aktywność tego typu zwiększa szanse zdobycia specjalistycznych stypendiów, przyznawanych za np. wygranie konkursu młodych konstruktorów, telent oratorski, pracę w gazetce szkolnej czy osiągnięcia sportowe.

Kiedy zacząć się rozglądać za stypendiami na studia? Nigdy nie jest za wcześnie. A już na pewno warto to robić w drugiej i trzeciej klasie liceum. Jest dużo fundacji przyznających stypendia , o które trzeba wystąpić już w trzeciej klasie szkoły średniej. Ponadto wczesne zebranie informacji o możliwościach uzyskania pieniędzy na studia ułatwi planowanie przyszłości i wybór college’u.

Gdzie znaleźć informacje? Pierwszym przystankiem powinno być biuro szkolnego doradcy akademickiego (guidance counselor). Można też zajrzeć do licznych przewodników po fundacjach stypendialnych, wydawanych np. przez College Board lub Barron’s, dostępnych w każdej większej księgarni lub bibliotece publicznej. Osoby z dostępem do Internetu mogą przeglądać sieciowe bazy danych o stypendiach (np. pod adresem www.finaid.com). Po wstukaniu podstawowych danych o sobie i rodzinie, otrzymujemy listę stypendiów, na które się potencjalnie kwalifikujemy. Poza tym warto zasięgnąć porady w biurze pomocy finansowej na interesującej nas uczelni. Urzędnicy biura udzielają informacji na temat możliwości uzyskania stypendiów na uczelni jak i poza nią.


Stypendia uczelniane

Podstawowym źródłem dofinansowania drogiej edukacji college’owej są same uczelnie. Większość prywatnych szkół i wiele publicznych uniwersytetów ma specjalne programy stypendialne. Większość z nich to stypendia socjalne. Nic dziwnego: skoro rok nauki na uczelni Ligi Bluszczowej kosztuje ponad 30 000 dolarów, niewiele osób byłoby nań stać. Przeciętnie koło połowy studentów uczelni prywatnych otrzymuje szkolną pomoc finansową. Na Harvardzie jest to 51% studentów (otrzymujących średnio ponad 20 000 dolarów rocznie), na Brownie 42% studentów (i 18 000 dolarów), na Amherst College 50% (i prawie 21 000 dolarów). Po uwzględnieniu stypendiów uczelnianych prawdziwy koszt edukacji na prywatnych uniwersytetach i college’ach znacznie się obniża. Dlatego warto składać podania do tych szkół, nawet jeśli odstrasza nas początkowo wysokie czesne.

Wiele uczelni przyznaje również stypendia naukowe i sportowe, aby przyciągnąć na kampus utalentowanych studentów. Dzieje się tak zarówno na uczelniach prywatnych, jak i stanowych. Na przykład Brown University (jedna z uczelni Ligi Bluszczowej) wybranym studentom przyznaje specjalne stypendia dla “National Scholars”. Część samopomocy (self-help, czyli praca i pożyczki)w pakiecie pomocy finansowej ograniczona jest w nich do 2500 dolarów rocznie (normalnie wynosić ona może kilka tysięcy dolarów więcej). National Scholars dostają za to odpowiednio więcej bezzwrotnej pomocy od uczelni. Z uniwersytetów stanowych podobne zachęty dla zdolnych studentów stosuje np. Rutgers, który w ramach Outstanding Scholars Recruitment Program oferuje stypendia w wysokości od 2500 do 7500 dolarów rocznie. Warto dowiedzieć się przed złożeniem podania na daną uczelnię, czy ma ona tego typu specjalne programy stypendialne.


Fundacje

Kolejnym potencjalnym źródłem finansowania studiów są fundacje i organizacje. Otrzymanie stypendium od jednej z nich to nie tylko pieniądze, ale i prestiż, a w związku z tym wyższe szanse dostania się do dobrego college’u. Finaliści prestiżowych konkursów stypendialnych są mile widziani przez uczelniane biura przyjęć.
Do konkursów takich należą:

 • National Merit Scholarships – przyznawane są one na podstawie wyników testu PSAT. Co roku wybieranych jest 7,400 zwycięzców (finalistów, półfinalistów i wyróżnionych), stypendia wahają się między 2000 dolarów a opłatą czesnego na wybranej uczelni.

 • Westinghouse Science Competition – zwycięzcy nagradzani są za ciekawe projekty z nauk ścisłych (i niektórych społecznych). Stypendia dla finalistów wynoszą od 1000 dolarów do opłaty czesnego.

Ponadto można być wyróżnionym jako AP Scholar (za zdanie 3 lub więcej egzaminów Advanced Placement z oceną 3 lub powyżej) albo dostać nominację ze szkoły do National Honors Society (za wyniki w nauce, charakter i pracę społeczną). Informacje o tych konkursach można otrzymać w szkolnym biurze doradcy akademickiego. Wszystkie te nagrody i wyróżnienia liczą się bardzo przy składaniu podań na studia: dla urzędników biura przyjęć są one sygnałem, że mają do czynienia z wyjątkowym kandydatem.

Jest też wiele stypendiów i nagród przyznawanych przez prywatne firmy i fundacje. Poniżej wymieniam kilka z nich, głównie o zasięgu ogólnokrajowym. Ale fundacji takich są setki i dlatego warto uważnie przestudiować przewodniki Barrona czy College Board albo bazy danych o stypendiach dostępne przez Internet. Uderzające jest, jak wiele z tych fundacji nagradza nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale za zaangażowanie społeczne i działalność pozaszkolną.

W trzeciej klasie liceum można się starać o:

 • Discover Card Tribute Award program – 477 stypendiów od tysiąca do 20 000 dolarów, przyznawanych uczniom ze średnią 2.75 i powyżej, którzy mają specjalne talenty, zdolności przywódcze, niezwykłe osiągnięcia, działają społecznie lub przezwyciężyli jakieś trudności (adres sieciowy: www.aasa.org/programs/program5.htm).

 • US Senate Youth Program Award – 104 stypendia po 2 000 dolarów (po 2 na stan) przyznawane trzecio- i czwartoklasistom zaangażowanym w prace samorządu uczniowskiego (informacje pod telefonem: 800-841-7048 lub w biurze szkolnego doradcy akademickiego).

W czwartej klasie liceum można starać się o:

 • Coca-Cola Scholarship – 50 stypendiów po 20 000 dolarów oraz 100 stypendiów po 4000 dolarów, przyznawanych za wyniki w nauce, zdolności przywódcze oraz działalność społeczną i pozaszkolną (informacje na sieci pod adresem: www.coca-cola.com/scholars lub pod telefonem 800-306-2653).

 • AdamsVision USA Scholar-Leadership Award – 51 stypendiów po 10 000 dolarów przyznawanych za wyniki w nauce i zdolności przywódcze uczniom ze średnią powyżej 3.0 i wynikiem SAT powyżej 1160 punktów (informacje pod numerem telefonu 888-294-4969).

 • Sam Walton Scholarships – 1000 dolarowe stypednia przyznawane w miejscowościach, w których są sklepy Wal-Martu (informacje w szkolnych biurach doradcy akademickiego).

 • Target All-Around Scholarships – 100 stypendiów po 10-20 000 dolarów rocznie przez 4 lata, przyznawanych za wyniki w nauce, zdolności przywódcze i zaangażowanie społeczne (informacje w sklepach Target i w szkolnych biurach doradcy akademickiego).

 • Tylanol Scholarship – 510 stypendiów od tysiąca do 10 000 dolarów, przyznawanych uczniom klas maturalnych lub studentom za zdolności przywódcze, pracę społeczną, działalność pozaszkolną i wyniki w nauce (informacje pod numerem telefonu: 800-676-8437).

Warto też wspomnieć, że bardzo wiele firm ma własne programy stypendialne dla pracowników lub ich dzieci. Należą do nich m.in. Hewlett-Packard, IBM, Mobil, Wal-Mart, Glaxco Wellcome, J.C.Penney czy BankAmerica. Jest też wiele stypendiów lokalnych, np. od miejscowej drużyny harcerskiej czy firmy działającej w mieście.
W Nowym Jorku przykładem tego ostatniego może być program stypendialny Chase Manhattan Bank, w ramach którego zwycięzcom “Smart Start Scholarship” Chase opłaca czesne na wybranej uczelni nowojorskiej, włącznie z najdroższymi NYU i Columbią.


Stypendia dla Polaków

Kilka programów stypendialnych jest zorientowanych głównie na osoby polskiego pochodzenia:

 • Fundacja Kościuszkowska – rocznie przyznaje ponad 80 stypendiów od tysiąca do 5000 dolarów studentom (powyżej pierwszego roku studiów) polskiego pochodzenia bądź zajmującym się Polską (informacje pod numerem telefonu 212-734-2130).

 • Polish University Club of New Jersey – przyznaje 13-15 stypendiów rocznie po 2000 dolarów studentom z New Jersey ze średnią powyżej 3.0 na podstawie analizy potrzeb finansowych, osiągnięć naukowych i zaangażowania społecznego (informacje pod numerem telefonu: 732-548-0668).

 • Fundacja im. Przybyłowskiego – rocznie przyznaje 10 stypendiów po 1000 dolarów za wyniki w nauce (preferowani są członkowie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej).

 • American Institute of Polish Culture – przyznaje rocznie 10 sypendiów po 1000 dolarów studentom zajmujących się dziennikarstwem i public relations (informacje pod numerem telefonu 305-864-2349 lub na sieci pod adresem: www.ampolinstitute.org/scholarships.html).

 • Międzynarodowa Fundacja Dziennikarska – przyznaje rocznie kilka stypendiów od 1000 do 4000 dolarów studentom dziennikarstwa, grafiki i nauk politycznych (informacje pod numerem telefonu 212-594-2266, wewnętrzny 35).

[Zajrzyj rowniez do rozdzialu “Stypendia” – znajdziesz tam liste wybranych stypeniow dla Polakow oraz osob polskiego pochodzenia.]


Najważniejsze to zacząć szukać wszędzie i być wytrwałym.

Kilka “drobnych” stypendiów po kilkaet dolarów i federalna pomoc finansowa umożliwiają studia na nawet dość drogiej uczelni. A prestiż zdobycia jednego czy dwóch stypendiów automatycznie zwiększa szanse otrzymania następnych. Studia nie muszą być drogie – trzeba tylko aktywnie szukać pieniędzy ze wszystkich możliwych źródeł.
I mieć odrobinę szczęścia…