Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Struktura Studiow

Wybór poziomu i rodzaju studiów.

Nauka zawodu

W przypadku nauki zawodu należy rozpatrzyć szkoły dwuletnie (community college), szkoły zawodowe (technicalvocational schools) lub kursy specjalistyczne. O ile wymogiem dostania się na te pierwsze jest ukończenie szkoły średniej (lub polska matura), aby uczęszczać na kursy specjalistyczne, nie trzeba zazwyczaj legitymować się żadnym innym wykształceniem. Kursy te to zazwyczaj kilkumiesięczne lub roczne programy (oferowane przez lokalne uczelnie albo specjalne szkoły zawodowe), pozwalające na uzyskanie świadectwa ukończenia szkolenia z danej dziedziny lub certyfikatu zawodowego.

Dwuletnie uczelnie to coś pośredniego między polską szkołą pomaturalną a uczelnią wyższą. W porównaniu z czteroletnimi collega’mi, oferują one więcej przedmiotów i kierunków czysto zawodowych, a mniej koncentrują się na wykształceniu akademickim. Zazwyczaj są one tańsze od czteroletnich collegu’ów. Ponieważ absolwenci dwuletnich collegu’ów mogą kontynuować naukę na czteroletnich uczelniach, wielu Amerykanów idzie najpierw do community college aby zaoszczedzić na (często sporej) różnicy w wysokoci czesnego.

Kończący 2-letnie studia otrzymują dyplom Associate (A.A., czyli Associate of Arts, albo A.S., czyli Associate of Science; istnieją też specjalistyczne stopnie, np. z pielęgniarstwa). Jednak większość amerykańskich studentów uczy się na czteroletnich uczelniach, nadających absolwentom stopień bakałarza (B.A., czyli Bachelors of Arts, albo B.Sc., czyli Bachelors of Science).


Studia akademickie

Jeśli chcemy zdawać na studia uniwersyteckie lub politechniczne, należy rozważyć, jaką szkołę się ukończyło do tej pory.

  1. Liceum lub technikum (high school)Będziemy podejmować studia na poziomie undergraduate czyli w dwu lub czteroletnim college’u. Należy zdać Scholastic Assessment Test (SAT) i TOEFL-a (jeżeli są wymagane przez interesującą nas uczelnię). Część szkół, zwłaszcza w środkowych stanach, zamiast SAT wymaga egzaminu American College Testing Assessment Test (ACT). Wiele lepszych szkół wymaga dodatkowo od kandydatów zdania trzech testów przedmiotowych SAT II (kandydat może wybrać sobie przedmioty, choć niektóre szkoły np. wymagają od wszystkich testu z angielskiego).Kandydaci zdający z Polski powinni legitymować się zdaną maturą (lub być w klasie maturalnej). Raczej nie dostanie się w Stanach na studia ktoś, kto ukończył jedynie polską zawodówkę – będzie musiał tu najpierw zdać egzamin GED (General Educational Development), który jest traktowany jako odpowiednik dyplomu ukończenia szkoły średniej.
  2. Mniej niż 4 lata studiów w PolscePowinniśmy przenieść się na studia na poziomie undergraduate. Należy składać podanie jako transfer student (umożliwi nam to przeniesienie części – do dwóch lat – zaliczeń z Polski). SAT być może nie będzie wymagany (upewnić się w szkole), TOEFL najprawdopodobniej będzie.
  3. 4 lata (lub więcej) studiów w Polsce, ukończone studia licencjackie lub inżynierskieSą pewne szanse na przyjęcie bezpośrednio do graduate school (czyli na studia magisterskie lub doktoranckie), ale to wymaga negocjacji z uczelnią. Należy zdać odpowiedni egzamin (GRE, GMAT, LSAT albo MCAT – patrz poniżej w części 4) i TOEFL-a.W najgorszym wypadku uczelnia potraktuje nas jako transfer student na poziomie studiów bakałarskich i zaliczy nam dwa lata nauki z Polski. Wtedy po kolejnych dwóch latach otrzymujemy tytuł bakałarza i dopiero wówczas możemy się starać o przyjęcie na studia graduate.
  4. Ukończone studia magisterskie w PolsceMożemy rozpocząć studia na poziomie graduate(wszystkie kierunki i rodzaje studiów, do których rozpoczęcia potrzebne jest ukończenie studiów bakalarskich: wchodzą tu w grę studia magisterskie, doktoranckie, biznesowe MBA, prawnicze LL.M. albo J.D., medyczne M.D. i inne).Kandydaci na studia magisterskie i doktoranckie powinni zdać Graduate Record Examination (GRE), być może również test przedmiotowy GRE (dowiedzieć się na wydziale) oraz TOEFL-a.Zamiast GRE, na studiach biznesowych wymagany jest egzamin Graduate Management Admission Test (GMAT), na medycznych Medical College Admissions Test (MCAT), a na prawniczych Law School Admission Test (LSAT).