Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Testy standardowe

 Egzaminy standardowe

Wiele uczelni wymaga od kandydatów zdania specjalnych egzaminów. W zależności od poziomu studiów i języka ojczystego kandydata, mogą to być:

 • Z języka angielskiego:TOEFL – Test of English as a Foreign Language (www.toefl.org);
  TSE – Test of Spoken English (www.toefl.org/abttse.htm).
 • Na studia undergraduate:SAT – skrót od dawnej nazwy: Scholastic Assessment Test (www.sat.org/index.html): egzamin z matematyki (łatwy, na poziomie polskiej szkoły podstawowej) i angielskiego (trudny nawet dla rodowitych Amerykanów);
  ACT – American College Testing Assessment Test (www.act.org): egzamin z kilku przedmiotów na poziomie szkoły średniej, preferowany przez uczelnie w środkowych stanach;
  SAT II (strona SAT zawiera również informacje na temat SAT II): testy przedmiotowe na poziomie szkoły średniej, dawna nazwa egzaminu to Achievement Tests. Wymagane są one przez bardziej prestiżowe uczelnie. Zazwyczaj uczelnie wymagają zdania trzech testów z różnych przedmiotów, często jednym z wymaganych przedmiotów jest angielski.
 • Na studia graduate:GRE – Graduate Record Examination (www.gre.org) – test ogólny i egzaminy przedmiotowe na studia magisterskie i doktoranckie. Test ogólny składa się z części językowej, z egzaminu z matematyki i z esejów;
  GMAT – Graduate Management Admission Test (www.gmat.org) – na studia biznesu MBA. Podobnie jak GRE, test składa się z części matematycznej, logiki, części językowej i dwóch esejów;
  LSAT – Law School Admission Test (www.lsat.org) – na studia prawnicze (J.D. i LL.M.). Test składa się z eseju oraz części testujących zdolności analityczne i rozumienie tekstu.
  MCAT – Medical College Admission Test (http://www.aamc.org/stuapps/admiss/mcat/ – na studia medyczne. Test składa się z części językowej, egzaminu z fizyki, chemii, biologii oraz eseju;
  DAT – Dental Admission Test (http://www.ada.org/prac/careers/dat-01.html) – na studia stomatologiczne. Test składa się z przeglądu przedmiotów ścisłych, testu zdolności spostrzegawczych, rozumienia tekstu i matematyki.

Uwaga! Kandydaci powinni zdać odpowiednie egzaminy przed datą składania podań, a więc najczęściej na 6-9 miesięcy przed oczekiwanym rozpoczęciem studiów. Oznacza to, że przygotowania do egzaminów należy zacząć na minimum rok przed studiami. Niektóre z testów standardowych można zdawać jedynie kilka razy do roku, więc należy wcześnie zebrać wszystkie możliwe informacje, zarejestrować się przed egzaminem i zostawić sobie wystarczająco dużo czasu na przygotowania.

W USA łatwo można dostać literaturę przygotowującą do egzaminów standardowych. W każdej księgarni obok przewodników po college’ach stoją książki na temat SAT, GRE, TOEFL-a itp. Można je również zamówić na sieci w księgarniach takich jak Amazon.comBorders albo Barnes and Noble.

Można też skorzystać z licznych stron internetowych.