Wybor uczelni
Wybór uczelni
Po wybraniu poziomu (“undergraduate” lub “graduate“) i kierunku studiów, należy:
Uwaga! Ponieważ proces składania podań może trwać około roku, pierwsze listy należy wysłać najpóźniej latem/ wczesną jesienią roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów. Umożliwi nam to zebranie informacji, przygotowanie się do wymaganych egzaminów standardowych, napisanie podania i skompletowanie wszystkich wymaganych dodatkowych materiałów. Data składania podań często upływa zimą roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów, czyli znacznie wcześniej niż w Polsce.
Czym kierować się przy wyborze uczelni?
- Sporządzić listę 10-50 potencjalnie interesujących nas uczelni,
- Wysłać do interesujących nas szkół listy lub e-maile z prośbą o przysłanie materiałów informacyjnych, formularza podania oraz informacji o możliwości uzyskania pomocy finansowej (jeśli nie mamy obywatelstwa USA ani zielonej karty, zaznaczyć, że jesteśmy obcokrajowcami),
- Po przeczytaniu nadesłanych materiałów wybrać listę 5-10 szkół, na które będziemy składać podania,
- W zależności od wymagań uczelni, zarejestrować się na testy standardowe,
- Zacząć przygotowania do testów; rozpocząć kompletowanie materiałów potrzebnych do złożenia podania (listy rekomendacyjne, eseje, dokumenty finansowe – jeśli staramy się o pomoc finansową).
- CenaCzęsto wydaje się, że to cena decyduje o tym, które uczelnie znajdują się w zasięgu naszych możliwości. Ale nie jest to do końca prawda. W USA istnieje bardzo rozbudowany system pomocy finansowej dla studentów. Amerykanie mogą liczyć na pomoc rządową oraz na wsparcie licznych fundacji i instytucji udzielających stypendia. Studenci zagraniczni zaś mogą otrzymać pomoc finansową bezpośrednio od uczelni – odnosi się to zwłaszcza do szkół prywatnych. Oczywista, na stypendia uczelniane (socjalne, naukowe i sportowe) mogą też liczyć Amerykanie i stali rezydenci USA.Często okazuje się, że na uczelniach, które nominalnie kosztują nawet i $30,000 rocznie, przeciętny student, po wliczeniu pomocy finansowej, opłaca “jedynie” $10-15,000 czesnego. Może to oznaczać, że student z bardzo biednej rodziny otrzymuje całkowite zwolnienie z czesnego i dodatkowo stypendium na życie (full financial aid). Na wielu prywatnych uczelniach, udzielających pomocy finansowej obcokrajowcom, studentów zagranicznych traktuje się tak samo, jak Amerykanów. Ponieważ przeciętna polska rodzina zarabia mniej niż biedna rodzina amerykańska, oznacza to, że polski maturzysta ma szanse otrzymać bardzo hojne stypendium.Podstawowa zasada jest taka, że nigdy nie należy z góry skreślać żadnej uczelni tylko dlatego, że wydaje się nam ona za droga. Trzeba najpierw zasięgnąć szczegółowych informacji o zasadach przyznawania pomocy finansowej, o wysokości przeciętnego pakietu pomocy finansowej (financial aid package – czyli typowa mieszanka stypendiów, pożyczek i pracy na kampusie), o średnim zadłużeniu absolwentów itp. Dopiero te dane pozwolą nam realistycznie oszacować cenę wykształcenia na danej uczelni.
- PrestiżPrestiż zazwyczaj wiąże się z ceną – im lepsza i bardziej poważana uczelnia, tym więcej trzeba płacić za jej dyplom. Na pewno warto porównać wysokość czesnego na różnych uczelniach w tej samej klasie – czasami mogą się one nawet dość znacznie różnić. Warto też dowiedzieć się, które z nich udzielają najwięcej pomocy finansowej.W Stanach łatwo dostępne są rankingi uniwersytetów, wydziałów i szkół specjalistycznych (biznesu, medycyny, prawa itp.). Można kupić specjalne wydawnictwa, można też przejrzeć rankingi zamieszczone na Internecie. Warto je przewertować, zanim podejmiemy decyzję o tym, gdzie pójść na studia. Prestiż uczelni w dużej mierze wpływa na łatwość znalezienia pracy po skończeniu studiów. Trzeba też pamiętać o tym, że college i studia graduate to czas nawiązywania znajomości, z których wiele potem można wykorzystać w życiu zawodowym. Amerykanie mówią n to networking.
- Porównanie z innymi kandydatamiWiele uczelni udostępnia dane na temat studentów, przyjętych w poprzednich latach. Pozwala to potencjalnym kandydatom porównać swoje wyniki testów i średnią ocen do tych, którym udało się dostać na daną uczelnię. W ten sposób łatwo jest wybrać uczelnie, na które mamy sporą szansę się dostać. Raczej nie ma sensu startować na Harvard, jeśli mamy średnią 3+ i kiepskie wyniki SAT (chyba że jesteśmy wybitni w innej dziedzinie).
- Informacje o uczelniachPrzewodniki po college’ach podają zazwyczaj sporo informacji o uczelniach: liczbę studentów, usytuowanie kampusu (miasto, wieś, przedmieścia), najbardziej popularne kierunki studiów, rodzaje drużyn sportowych utrzymywanych przez szkołę, rodzaje klubów studenckich itp. Uczeń, który chce podczas studiów mieszkać w domu, wybierze pobliskie college’e. Ktoś, kto chce studiować mikrobiologię, ale jest również zainteresowany literaturą niemiecką, powinien wybrać te uniwersytety, które oferują oba kierunki. Ktoś, kto nie lubi anonimowości i wykładów dla 500 osób naraz, powinien wybrać mały college, gdzie praktycznie wszyscy się znają i gdzie profesorowie zwracają uwagę głównie na dydaktykę. Ktoś, kto chce się zaangażować w badania naukowe u boku znanego profesora, powinien złożyć podania na duże uniwersytety badawcze (research universities). Uczeń, który gra w hokeja i chce to kontynuować w czasie studiów, powinien wybrać te college’e, które mają własne drużyny hokejowe. Wśród ponad czterech tysięcy amerykańskich college’ów na pewno znajdziemy te, które spełniają nasze warunki…
- Kontakty z pracodawcamiZbierając informacje o uczelniach, warto się dowiedzieć, jak łatwo ich absolwentom jest dostać dobrą pracę. Urzędnicy biur rekrutacji (Admissions Office) i zatrudnienia absolwentów (Career Office) powinni wiedzieć np. ilu i jacy pracodawcy rekrutowali na kampusie, jaki procent absolwentów dostał się na studiagraduate, jaki procent absolwentów miał pracę w 3-6 miesięcy po skończeniu studiów, jakie były średnie zarobki kończących daną uczelnię itp. Tego typu informacje można też próbować uzyskać na danym wydziale (np. ktoś, kto chce studiowac informatykę, powinien spróbować zadzwonić na wydział informatyki).Na poziomie graduate łatwiej jest uzyskać tego typu informacje, zwłaszcza na kierunkach profesjonalnych (biznes, prawo, medycyna itp.). Dla szkoły powodzenie jej absolwentów jest punktem przetargowym – im większy sukces odnoszą jej absolwenci, tym bardziej podnosi się jej prestiż i poprawia jakość nowych kandydatów.